streda 1. júla 2015

Posledná obeť


Autor: Richelle Mead
Originálny názov: Vampire Academy: Last Sacrifice
Séria: Upírska akadémia
Diel: šiesty
Počet strán: 520
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Slovart

Rose Hathawayová žila vždy podľa vlastných pravidiel. Porušila ich, keď utiekla z Akadémie sv. Vladimíra s najlepšou kamarátkou a poslednou žijúcou dragomírovskou princeznou Lissou. Porušila ich, keď sa zamilovala do iného strážcu - božského Dimitriho, a aj keď sa vzpierala morojskej kráľovnej Tatiane. No teraz skončila za mrežami - a dokonca za zločin, ktorý ani nespáchala. Pomôcť jej dokážu len Dimitri a Adrian, keď sa im podarí nájsť jediného žijúceho človeka, ktorý môže zabrániť jej odsúdeniu a prinútiť Morojov upriamiť pozornosť na mladú kandidátku na kráľovnú: Vasilisu Dragomírovú. Rose a Lissa sa ocitli v problémoch a zrazu sú nútené spoliehať sa na nepriateľov, lebo v priateľoch sa sklamali. Ale najviac ich ťaží otázka, či za skutočnú slobodu budú musieť obetovať to najcennejšie. Jedna druhú.

A je to tu. Koniec najepickejšej upírskej série vôbec. A všetci sme boli zvedaví ako to nakoniec dopadne. Skončili Rose a Dimitri spolu? Dostala sa vôbec Rose z väzenia alebo ju čakala poprava? Nezbláznila sa Lissa z mágie ducha? Ak to chcete vedieť, prečítajte si Poslednú obeť. Lebo Richelle Mead má skryté veľmi zaujímavé esá v rukáve.

Neverila som, že to niekedy poviem, ale Rose dospela. Už nie je tá uletená tínedžerka, ktorá sa vrhala do každého nebezpečenstva, ktoré prišlo. Už sa nezamilovala úplne bezhlavo a neuvážene. Nie. Rose naozaj dospela, začala používať hlavu, začala si viac vážiť život a začala plánovať. Áno, naozaj začala rozumne plánovať a uvažovať. Lissa takisto dospela a začala sa už spoliehať aj na seba, nielen na druhých, ale stále ju nemám rada. Proste som si ju nedokázala za tých 6 dielov obľúbiť. A Abe Mazur je stále rovnako úžasný, rovnako vtipný a rovnako sarkastický. Jeho si nemôžete neobľúbiť, lebo on je jednoducho úžasný starý pán.

"Ach, dcéra moja," vyhlásil. "Osemnásť a už máš za sebou obvinenie z vraždy, napomáhanie zločincom a zoznam mŕtvol dlhší než niektorí strážcovia za celý život." Odmlčal sa. "Ani nevieš, aký som na teba pyšný." 


Na knihe je napísané, že je toto epické finále. Ale to je napísané na takmer každej poslednej knihe zo série. Ale keď je to napísané na Upírskej akadémii, tak mi verte, že TO JE PRAVDA. Naozaj je to totálne epické finále, pri ktorom nebudete dýchať. Ale poďme pekne po poriadku. Vieme ako to je: Rose sedí v base, Dimitri ju poslal do riti, takže je viacmenej sklamaná so zlomeným srdcom a jej priatelia sa ju snažia dostať von a nájsť dôkazy. Lenže nič nie je také jednoduché ako sa zdá a naša drahá autorka to proste veľmi rada komplikuje. A dospejeme k tomu, že Lissa kandiduje na kráľovnú a Rose sa zas a znova dostáva do problémov, aj keď tentokrát zo skutočne racionálnych dôvodov. A tu autorka primieša záhady ohľadom kráľovninej smrti, ktoré vám vyrazia dych, pretože to by naozaj nikto nečakal. Takže táto kniha bola z celej séria najviac obalená tajomstvom a vy ste naozaj nevedeli, čo čakať na ďalšej stránke. Na druhej strane je kráľovský dvor plný intríg, krutých tajomstiev a vypočítavých kráľovských morojov, ktorí sa chcú za každú cenu dostať na post kráľa alebo kráľovnej.

Viete, Richelle si už prvým dielom postavila vysokú latku, pretože už ten bola naozaj fantastický. A ja som pevne dúfala, že to nepôjde dolu vodou. A veru nešlo. Každou knihou sa to postupne zlepšovalo a Richelle stále ukladala svoje latky vyššie a vyššie. A vznikol z toho absolútne premyslený, nečakaný koniec celej série s kopou zvratov, ktorým najprv nebudete veriť. Z vraha sa vykľul niekto, od koho by ste to fakt nikdy nečakali a prekvapí vás všetka tá logickosť s tým spojená. Je vidno, že Richelle sa na tejto sérii namakala a prepracovala ju do každého maličkého detailu. Vytvorila úžasnú spleť charakterov, fantastickú zápletku a obdivuhodnú love story, kde ani jeden z chlapov nie je idiot. Každá postava v celej sérii bola špecifická a úplne odlišná od ostatných. Každá kniha so sebou prinášala nečakané prekvapenia a tajomstvá.

No na druhej strane...naozaj? Čo je vlastne láska? Kvety, čokoláda a poézia? Alebo niečo iné? Schopnosť dokončiť vtip toho druhého? Absolútna dôvera v to, že vám niekto kryje chrbát? Vedomie, že toho druhého poznáte tak dobre, že okamžite viete, prečo urobil, čo urobil - lebo veríte v to isté? 

A ten koniec. Všetko to vyvrcholí v tom konci. Jeden zlomový okamih a vy neveríte, že to Richelle naozaj urobila. Nie, nepoviem vám, či to skončilo dobre alebo zle. Nepoviem vám, či bol koniec smutný alebo nie. Nepoviem vám nič. Poviem vám len toľko, že bol prekvapivý. Neskutočne prekvapivý. Verte mi, keď vám poviem, že Richelle má čo ponúknuť a je si toho vedomá, pretože tu odhalila také veci, aké by ste nečakali. Vôbec. A jednoducho proste choďte do knižnice, ku kamarátke alebo do kníhkupectva a požičajte alebo kúpte si túto sériu, pretože to je jedna obrovská pecka, na ktorú len tak nezabudnete. Mne je ľúto, že už je koniec, pretože som zbožňovala Rosine dobrodružstvá, sarkastické poznámky a tvrdohlavosť, ktorej mala na rozdávanie. Ale som rada, že som si túto sériu mohla prečítať a môžem ju vlastniť, pretože viem, že ju nečítam posledný krát. Jednoducho si to prečítajte a pochopíte. Už len kvôli tým úžasným obálkam a čiernym stranám.


Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Slovart
Vy si ju určite kúpte TU

2 komentáre:

  1. Milujem túto knižnú sériu, je výborná a záver je skutočne famózny. Je nečakaný, dobre vymyslený aj napísaný, pekne si to zhrnula v recenzii :-) Som rada, že aj tebe sa kniha tak páčila :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Aj ja ju úplne milujem :) Ďakujem :) Ja som tiež rada, lebo fakt táto séria je úžasná :)

    OdpovedaťOdstrániť