piatok 5. júna 2015

Jablečný koláč naděje


Autor: Sarah Moore Fitzgerald
Originálny názov: The Apple tart of hope
Počet strán: 192
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: CooBoo

Oskar Dunleavy, který dělával ty nejlepší jablečné koláče na světě, je nezvěstný, možná dokonce mrtvý. Zdá se, že to vlastně nikoho nepřekvapuje. Až na Meg, jeho nejlepší kamarádku a jeho mladšího brášku Stevieho. Obklopeni zármutkem a zmatky se Meg a Stevie rozhodnou zjistit, co se Oskarovi opravdu stalo. Společně se pak učí, co znamená věrnost a kamarádství, a jak moc důležitá je síla se nevzdat. 

Oskarův koníček bylo zachraňovat lidi. Neustále někoho zachraňoval, napravoval věci, které se pochroumaly, chytal lidi, kteří padali. 

Táto útla knižočka v sebe skrýva jeden veľmi pekný príbeh. Príbeh o skvelom priateľstve, dospievaní a nádeji, ale zároveň aj o zlomyseľnosti niektorých ľudí. 

Postavy sú v knihe veľmi rôznorodé a rozličné. Oskar sa mi fakt páčil. Veľmi málo ľudí myslí aj na iných a Oskar bol jedným z nich. Hocijakému cudziemu človeku, ktorý sa trápil, Oskar proste upiekol jablkový koláč. Pre neho predstavoval nádej, aby sa ľudia cítili šťastnejší. Bolo smutné, za takú skvelú povahu sa k nemu ľudia niekedy správali tak ako sa správali. Meg som mala celkom rada, aj keď jej niečo občas došlo až príliš neskoro. Niečo, čo mne došlo hneď na začiatku. Oskarov brat Stevie sa mi tiež celkom páčil. Bol taký milý a on aj s Meg boli jediní, kto ťahali tú nadej. Paloma bola, naopak, totálna krava a mala som chuť ju zhodiť s najbližšieho mostu. Nemala som ju rada. Nikdy. Od začiatku mi pila krv. 

Chtěla jsem mu taky říct spoustu věcí. Věcí, které byly postupně čím dál jasnější. Ale někdy jsou věci, které by ste chtěli říct ze všeho nejvíc, přesne takové věci, které říct neumíte. 

V prvom rade, táto knižka má necelých 200 strán, takže ju máte prečítanú tak za 2 hodiny a nič vám to neuberie. Práveže vám dá krásny pocit a iný pohľad na svet. A pritom možno aj prehodnotíte svoje priority. Nemusím hovoriť, že je totálne originálna a absolútne skvelá. Taký milý, krásny príbeh s úžasnými myšlienkami. A jablkovými koláčmi. Autorkin štýl písania bol svieži a čítal sa naozaj absolútne skvelo a rýchlo. Príbeh bol písaný z dvoch pohľadov. Ale myslím, že hlavnou rozprávačkou bola Meg. Kniha obsahovala dosť málo dialógov a autorka sa zaoberala hlavne myšlienkami a tou minulosťou postáv. Predstavila nám Oskara v plnej paráde a vy ste si ho proste nemohli neobľúbiť. Meg sa občas chovala dosť hnusne a hlúpo, ale myslím, že každý máme niekedy také chvíľky. Každopádne postavy sa dajú veľmi rýchlo obľúbiť, ale neprirastú vám k srdcu až tak, že si ich budete pamätať tak, ako napr. Harryho Pottera. Jednoducho na Meg a Oskara po čase zabudnete. 

"Lidé si často nevšímají neštěstí druhých. Svět je bezcitné místo, i když to není vždycky proto, že by je to nezajímalo. Někdy je to prostě proto, že se stydí, nebo proto, že nesnesou pohled do očí někoho, kdo trpí." 

Viete, od tejto knižky netreba čakať nič svetoborné. Je to proste milý, oddychový príbeh a pekný príbeh, ktorý si vás proste získa a zahreje pri srdiečku. Nič náročné ani akčné. Ale nájdete tu naozaj pekné myšlienky a touto knižočkou nič nestratíte. Možno sa vás donúti aj zamyslieť sa. Naozaj je to príbeh o silnom priateľstve, školských intrigách a hlavne tej spomínanej nádeji. Podľa mňa naozaj nič nestratíte, keď túto knižku prečítate. Pretože sa vám určite bude páčiť. U mňa naozaj zabodovala a teším sa, ak ešte niečo vyjde od tejto autorky.
4 komentáre:

 1. Ty jo, tak tahle knížka vypadá vážně dobře :)) Líbí se mi, když mě knížka na první pohled nalaká názvem, a ještě lépe, když k tomu názvu pasuje ještě i pěkná obálka. A podle recenze to všechno navíc vypadá fakt dobře :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, presne. Ten názov je taký netypický a zaujímavý a podľa mňa si získa mnoho čitateľov len preto, že budú zvedaví o čom to bude :) Určite po nej skús siahnuť, pretože naozaj sa číta rýchlo a zaberie ti tak dve hodinky času :)

   Odstrániť
 2. Úplně ve všem souhlasím, je to zkrátka úžasná knížka. :) Přečetla jsem ji jedním dechem, skvěle si odpočinula a moc se mi líbila. :)
  Krásná recenze. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To teda naozaj je skvelá! A naozaj stojí za prečítanie. A vôbec nezaberie veľa času. :) Ďakujem. :)

   Odstrániť