streda 20. mája 2015

Píseň krve


Autor: Anthony Ryan
Originálny názov: Blood song
Séria: Stín krkavce
Diel: prvý
Počet strán: 624
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: Host

Vélin Al Sorna, zasvěcený Šestému řádu, byl od útleho detství cvičen k boji a zabíjení ve službách víry. Řád se stal jeho jedinou rodinou. Vélinův otec byl rytířem krále Januse, panovníka sjednocené říše. Vélinovo rozhořčení, že ho otec zbavil jeho práv a v pouhých šesti letech ho nechal na prahu Šestého řádu jako nalezence, nezná mezí. Během pobytu v řádu se navíc doslechne podivné zvěsti o své matce, na níž si téměř nevzpomíná. Postupně také odhaluje důvody, které jeho otce vedly k tomu, že ho řádu svěřil. Ale jedna pravda je důležitejší než všechny ostatní: Vélina Al Sornu čeká budoucnost, kterou má teprve pochopit. Budoucnost, která změní nejen říši, ale také celý svět.

Táto kniha je často prirovnávaná ku Hre o tróny. Vraj si ju fanúšikovia obľúbia a budú nadšení. Ja osobne by som ju prirovnala k sérii Príbeh Kráľovraha. Je to však právom? Naozaj je ten svet tak skvelý?

Zo začiatku možno budete málo zmätení, keďže autor začína príbeh rozprávať od konca. Pisár Vernier sprevádza Vélina na údajnú smrť. A počas cesty mu Vélin rozpovie svoj príbeh. Vélin je všetkým známy ako Vrah Nádejného alebo Temný rytier. Otázkou zostávalo prečo? Čo urobil, že ide v podstate na popravu? Kto bol Nádejný? Autor má skvelú schopnosť vyvolať zvedavosť už od prvej strany. A neskôr na povrch prichádzajú ďalšie a ďalšie tajomstvá. A verte mi, že sú prekvapivé, občas temné a naozaj zaujímavé.

Vélin začína svoj drsný a krutý príbeh rozprávať od samého začiatku. Od dňa, kedy ho otec nechal pred bránou Rádu. Autor nás pekne nechá pochopiť celý systém, predstaví ostatných chlapcov, ukazuje Vélinov výcvik a skúšky. Ten svet je úžasný. Perfektný a do každého malinkého detailu premyslený a keby tam nebola tá mapka, tak by som bola asi počas čítania dosť zmätená. Plusom boli aj prílohy vzadu, kde bol zoznam postáv, ich rodov a akú pozíciu v tom svete zastávajú. A tých postáv je tam naozaj požehnane.

Byl to pro něj naprosto nepopsatelný pocit. Jako by se čepel stala součástí jeho samého, prodlouženou paží, s níž dokázal číst příští pohyby svých protivníků ještě dřív, než je udělali, odrážet jejich výpady, které by jiného šermíře srazily k zemi, a sám dávat údery, jimiž je naprosto vyvedl z míry. 


Táto kniha je síce hrubá a ťažká, ale nenájdete tu žiadne zbytočné opisy, žiadne hluché miesta, žiadne zbytočné chvíle. Ja osobne som si myslela, že tieto veci tu nájde, ale opak bol pravdou. Celý príbeh je absolútne zaujímavý, akčný, plný napätia a tajomstiev. Vélin je fantastický rozprávač. A autor vytvoril naozaj skvelý a originálny fantasy príbeh, ktorý vás určite očarí. Áno, je síce pravda, že knihu musíte čítať trochu pomalšie, aby ste sa nestrácali v deji, aby ste zachytili každý dôležitý detail. To však vôbec nie je mínusom. Táto kniha je niečo úžasné. Autor nám síce na začiatok navalil dosť informácií naraz, ale postupne ich vysvetľuje a vy ich pochopíte. A samozrejme, má v rukávoch svoje esá, ktoré na nás vyvalí v tých najneočakávanejších momentoch.

"Na druhou stranu bylo v jeho šílenství i trochu moudrosti. Hodnota knih spočívá v informacích v nich obsažených a informace jsou vždy nebezpečné." 

A čo ešte v tejto knihe nechýbalo? Intrigy. Boli všade. A bolo to fantastické. A čo by to bolo za knihu keby v nej nebolo aspoň trošičku lásky? No, lásku tu nájdete. Nie, nebojte sa. Žiadne hlúpe ľúbostné trojuholníky. Lásku tak nečakanú a zakázanú, že budete radi, že tu je. A najlepšie na tom všetkom je, že neviete, komu máte veriť. Nikdy presne neuhádnete zámer danej postavy a to je naozaj skvelé. Neviete, kto klame. Táto kniha mala obrovský potenciál a autor ho perfektne využil. Prekvapil čitateľov a vytvoril ďalší čarovný, ale zároveň krutý a temný svet. Som nadšená. Tak nadšená ako som bola z Mena vetra, keď som ho prvýkrát čítala. Táto kniha sa určite zaradila medzi moje najobľúbenejšie. Jednoducho úžasná a premyslená. Koniec bol podľa mňa dosť uzavretý, ale aj tak sa neskutočne teším na druhý diel. Pretože Vélinov príbeh je jeden z najlepších. Ak máte radi fantasy ako bol Príbeh Kráľovraha alebo Roztříštěná říše, tak si prečítajte aj Píseň krve.


Za knihu veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu Pre Školy
Vy ju nájdete TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára