piatok 13. marca 2015

Horiaci most


Autor: John Flanagan
Originálny názov: Ranger's apprentice: The Burning bridge
Séria: Hraničiarov učeň
Diel: druhý
Počet strán: 264
Rok vydania: 2010
Vydavateľstvo: Egmont

Araluenské kráľovstvo sa chystá na vojnu proti Morgarathovi a Will s Horácom sprevádzajú Gilana s posolstvom do Celtiky. Celtické dediny a bane sú však opustené. Traja posli zistia, prečo sa tak stalo, až keď objavia hladné a vyčerpané dievča: Morgarath poštval svoje odporné príšery, aby Celtičanov zotročili. Zatiaľ čo Gilan rýchlo uháňa späť do Araluenu, aby podal správu kráľovi, Will s Horácom odhalia pravú príčinu Morgarathovho konania. Chystá sa prekvapivý útok z troch strán a kráľovstvu hrozí neodvratná porážka - ak naši dvaja priatelia niečo nepodniknú. 

Už teraz vám dokážem povedať, že táto séria je totálne úžasná a ja som z nej neskutočne nadšená (Boh ochraňuj moju peňaženku, keď budem musieť dokupovať české pokračovania). Druhý diel série bol o dosť lepší ako prvý a autor nás naozaj mal čím prekvapiť. V knihe síce zase dosť dlho putovali do Celtiky a mňa tie putovania a cesty často nebavia, Flanagan to však vie podať skvelo a ja som do tej knihy bola zažratá už od začiatku.
Už aj pri jednotke som vravela ako veľmi sú postavy úplne rôznorodé. A tu sa to ukázalo tiež. Will sa postupne stáva čoraz odvážnejším, ale stále v ňom drieme aj ten starý Will, ktorým bol na začiatku. Horác takisto prešiel obrovskou zmenou a stal sa rozumnejším a odvážnejším. Do príbehu pribudla aj nová postava - slúžka princeznej, Evanlyn, ktorá však má dosť nebezpečné tajomstvo.

Tentoraz Will mlčal. Paniku, ktorá sa ho pred chvíľou začínala zmocňovať, vystriedalo teraz pokojné odhodlanie. V hĺbke srdca bol rád - rád, že nesklamal Halta, a rád, že splatil dôveru, ktorú do neho skúsený hraničiar vložil, keď si ho vybral za svojho učňa.

Začiatok sa síce tiež rozbiehal trochu pomalšie, ale neskôr som sa proste nedokázala odtrhnúť. Bolo to plné akcie a bitiek a Haltovho sarkazmu. A znovu musím povedať, že Halt je totálne skvelý. Páčilo sa mi, že hlavná zápletka nebola rozťahaná vo všetkých knihách, pretože to by bolo dosť nudné. Autor má skvelý talent zakomponovať do príbehu ďalšie vedľajšie zápletky, z ktorých sa neskôr stanú hlavné a preto je táto séria tak úžasná.

A hraničiari sú fakt neskutoční. Chcela by som sa dokázať skrývať tak, ako oni. A vždy som chcela vedieť strieľať z luku. Ešte stále túto sériu nechcete začať? Lebo určite by ste mali. Skvelý hlavný hrdina, ktorý je na jednu stranu totálne odvážny a na druhú stranu je totálny strachopud. Skvelé vedľajšie postavy, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári. Hlavný záporák, ktorý je skutočne zlý, bezcitný, krutý záporák, ktorému budete fandiť, pretože má štýl. A kruté tvory, ktoré sú priam zrodené vraždiť sú ako malý bonus k celému príbehu. Morgarath je určite jeden z najlepších záporných postáv z kníh. Ale myslím, že bol máličko namyslený, keď tak podceňoval Horáca a trúfal si zabiť niekoho, koho zabiť podľa mňa ani nie je možné. A nakoniec pán Flanagan prišiel s ďalším esom v rukáve v podobe silných Skandijcov. A tu prichádza ďalšia zápletka, ktorú majú na svedomí hlavne Skandijci. Toľko k zápletkám v zápletkách.

Rozosmial sa. Spočiatku tichý smiech sa postupne menil na stále hlučnejší a divokejší rehot. Toto je jeho deň. Toto je jeho chvíľa. Toto je jeho osud. Bol ukrutný, neľudský a skrz naskrz nasiaknutý zlom, bol pánom Dažďových a temných hôr. A nepochybne bol aj šialený.

Milujem túto sériu, milujem hraničiarov a milujem celý ten skvelý svet. Toto je totálne perfektná fantasy a ja ten príbeh musím dočítať do konca aj keby traktory padali. Nechápem prečo to čítam tak strašne neskoro. Ak chcete perfektnú fantasy so skvelou akciou a zápletkou, tak práve túto sériu by ste si mali prečítať. Flanagan vám ukáže skutočne skvelý príbeh, s akým ste sa ešte určite nestretli. Takže originalita mu určite nechýba. Druhý diel sa mi páčil viac ako jednotka, takže 4,5/5 vločiek. Toto si proste musíte prečítať!


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára