pondelok 2. februára 2015

Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe


Autor: Benjamin Alire Sáenz
Originálny názov: Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe
Počet strán: 218 (ebook)
Rok vydania: 2012
Vydavateľstvo: Simon & Schuster Books for Young Readers

Aristotle is angry teen with a brother in prison. Dante is know-it-all who has unusual way of  looking at the world. When the two meet at the swimming pool, they seem to have nothing in common. But as the loners start spending time together, they discover that they share a special friendship - the kind that changes lives and lasts a lifetime. And it is through this friendship that Ari and Dante will learn the most important truths about themselves and the kind of people they want to be. 

The problem with my life was that it was someone else's idea.

Ja som vlastne túto knihu ani čítať neplánovala. Nikdy ma nejak nezaujímala. Vlastne, nikdy som o nej nejako nepočula. A potom prišla Maťa s tým, že tá kniha je proste perfektná a že si ju musím prečítať. A tak prišlo moje spontánne rozhodnutie, pričom som ani nevedela do čoho idem.

Ari aj Dante boli obaja absolútne perfektní a oboch som si zamilovala. Obaja mali absolútne skvelých rodičov. Oni vlastne neboli ani veľmi prísni, ale neboli ani takí, že im je to všetko jedno. Proste sa starali, ale zároveň aj dali svojim deťom voľnosť. Tie pravidlá Ariho mamky boli občas fakt vtipné. Páčili sa mi vzťahy oboch chlapcov s ich rodičmi. Nepáčilo sa mi však, že sa Ariho mamka naštvala, keď spomenul brata. To bolo totálne nanič.

The world was so silent. There was a barrier between me and the world, and I thought for a moment that the world had never wanted me and now it was taking the opportunity to get rid of me. 

To, čo autor v tejto knihe dokázal je neskutočné a obdivuhodné. Ja proste nemám slov a nemám tušenia, o čo autorovi išlo. Také perfektné to bolo. Autor nám postupne predstavil samotára Aristotla, ktorého myšlienkové pochody a názory boli zaujímavé. Danteho zvyky boli miestami až vtipné. Obaja boli samotári, obaja boli zvláštni a obaja sa rozhodli zisťovať tajomstvá vesmíru. A to bolo tak zlaté a milé a úžasné a na túto knihu by sa dali použiť všetky pozitívne výrazy, ktoré existujú.

Autor proste napísal príbeh s perfektnými rodičmi, skvelou lovestory medzi Dantem a Aristotlom a neskutočnom kamarátstve dvoch chalanov, ktoré sa postupne mení a prechádza všetkými možnými prekážkami a skúškami. Toto bol príbeh o spoznávaní samého seba, hľadaní priateľov a skúšaní nových vecí, ktoré sa do živote pätnásťročných chlapcov proste dostanú samé. Veci ako alkohol, cigarety, baby. Do toho ešte autor zamotal pár nepríjemných vecí, hodil tam niekoľko problémov a máme tu perfektný príbeh, ktorý miluje asi celý svet. Kniha obsahovala aj mnoho pekných a pravdivých myšlienok, s ktorými som súhlasila asi so všetkými. A autor to samozrejme nezabudol okoreniť skvelým humorom a ja som sa tisíckrát smiala. Tomuto hovorím perfektne vydarená kniha bez jedinej chybičky. Neskutočná.

I got thinking that poems were like people. Some people you got right off the bat. Some people you just didn't get - and never would get. 

Do tejto knihy som sa zamilovala okamžite. Autorov štýl písania sa čítal úžasne a ja som od knihy proste nemohla odísť. A to už musí byť poriadne silná káva, keď ja, čo neznášam ebooky nedokážem odísť od ebooku. Ja neviem, ako to dokázal, ale toto je také perfektné, že slovo perfektné stráca svoj význam. A nielenže je absolútne skvelý ten príbeh, ono aj tá kniha ma absolútne úžasnú obálku. Celú knihu som čakala na jednu jedinú vec a tá vec sa stane tak tri strany pred koncom. To bolo hrozné! Každopádne viem, že táto kniha patrí medzi moje najobľúbenejšie. Už si ju musím len kúpiť aby som ju mohla mať doma. U mňa bez váhania 5 vločiek. To si MUSÍTE prečítať. Okamžite!


2 komentáre:

  1. Tá tvoja recenzia ma normálne navnadila :D Videla som na GR ten boom, ktorý nastal okolo tejto knihy a už dlhšie som ju vnímala a rozmýšľala, čo mám čítať a po tvojej recenzii a tých citátoch z knihy si mi urobila neskutočnú chuť :) Takže dúfam, že z nej budem rovnako paf ako ostatní :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. To som rada, že som ťa tak nalákala :D Len sa do toho pusť, lebo skutočne stojí za to :) Tiež dúfam, že sa ti bude páčiť :) Musí :D

      Odstrániť