sobota 31. januára 2015

Kráľovná Tearlingu


Autor: Erika Johansen
Originálny názov: Queen of the Tearling
Séria: Kráľovná Tearlingu
Diel: prvý
Počet strán: 376
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Yoli/Ikar

V deň svojich devätnástych narodenín sa princezná Kelsea, vychovávaná vo vyhnanstve, vydá na nebezpečnú púť. Márnivá a sebecká kráľovná Elyssa je mŕtva a Kelsea musí zasadnúť na trón, ktorý jej právom patrí. Na dievča s nezvyčajnou jazvou a magickým náhrdelníkom však z každej strany striehnu nepriatelia. Urobia všetko pre to, aby zabránili jej korunovácii za vládkyňu Tearlingu. Neboja sa použiť ani čiernu mágiu. Hoci Kelsei koluje v žilách kráľovská krv, necíti sa ako vodkyňa. Nepozná svoj ľud a nevie nič o krutovláde svojej matky ani všetkých hrôzach, ktoré sa v krajine dejú. 
Kelsea sa nepoddáva, no stačí jediný trúfalý čin následníčky trónu a kráľovstvo zasiahne nemilosrdná pomsta tyranskej vládkyne susedného Mortmesnu, červenej kráľovnej, obávanej čarodejnice. Až vtedy sa ukáže, komu môže Kelsea skutočne dôverovať. Mladá vládkyňa sa tak podrobí skúške ohňom, ktorá z nej spraví legendu...ak sa jej podarí ostať nažive. 

Táto novinka vyšla tento mesiac vo vydavateľstve Ikar. Mnoho čitateľov ju očakávalo už dlho, keďže u našich susedov mala celkom dobré ohlasy. Na mňa naozaj zapôsobila.

Viete, väčšinou si autorky vytvoria hrdinku podľa predstáv - silnú aj peknú zároveň, vychrtlú a vysokú, po ktorej túži každý chalan. Tu autorka vytvorila hrdinku, ktorá si sama priznala, že nie je pekná, že nie je ani bohvieako štíhla, ale aj tak bola skvelá a silná. Mala skvelú osobnosť, ktorá sa počas celej knihy vyvíjala a menila. Autorka však vytvorila všetky postavy úplne rôznorodé a odlišné a vy ste si ich proste obľúbili. Mnoho postáv okolo Kelsei dostalo viac priestoru, takže sme sa o nich mohli dozvedieť aspoň nejaké základné informácie a lepšie si ich predstaviť a do príbehu sa vžiť.

Postavenie kráľovnej, ktoré zdedila, sa jej v abstraktných úvahách zdalo problematické, no teraz sa javilo neprekonateľné. Pravdaže, vedela, že ju nečaká ľahká cesta.

Kniha pre mňa bola zo začiatku nudná. Vôbec ma to nebavilo a chcela som ju odložiť a ani sa k nej nevrátiť. Som však rada, že som to nespravila. Keď sa prehryziete tou prvou nekonečnou kapitolou, tak vás kniha baviť začne a začne sa tam aj niečo diať. Len prvá kapitola trochu viazla. Potom som sa však začítala a už som chcela len čítať. Samotné kapitoly boli tiež veľmi dlhé a to ma naozaj iritovalo. Autorka ich mohla rozdeliť a hneď by sa to čítalo jednoduchšie. Ďalej tu boli nudné a dosť dlhé opisy okolia a prostredia, čo u mňa tiež na knihe nepridalo. Chápem, že je to úplne nový svet, ale autorka to trochu prehnala. Ja osobne by som ich dosť vyškrtala. A ďalšia vec, ktorá sa mi nepáčila bola taká, že kniha bola miestami celkom nudná a ja som mala znovu chuť prestať. A posledným mínusom bolo, že autorka neustále spomínala Prechod, ale čitateľ sa ani poriadne nedozvedel, čo to bolo a o čo tam išlo. Dozvedeli sme sa fakt len minimum informácii.

A teraz poďme k tým dobrým veciam. Páčil sa mi ten svet. Naozaj bol veľmi zaujímavý a skvelý, ale bolo trochu divné, že v Tearlingu nemali žiadne poriadne zbrane. Bolo fajn, že autorka písala kapitoly aj z pohľadu viacerých postáv, lebo sme mohli vedieť, čo sa deje aj mimo hradu alebo v samotnom Mortmesne. Plusom bolo aj to, že sa netočilo všetko len okolo samotnej Kelsei, ale občas sme videli aj príbeh iných postáv. Napr. Andalie. A milujem autorku za to, že Kelsea milovala knihy. Samotná zápletka knihy bola fakt zaujímavá a ja som chcela vedieť, čo sa stane a či vôbec prežijú. Kniha mala skvelý námet aj potenciál a autorka z neho naozaj vyťažila dosť. Ale podľa mňa bol stále ten nápad slabo využitý. Verím, že autorka by z neho dokázala vyťažiť ešte viac. To však nič nemení na tom, že tá kniha naozaj stála za to a páčila sa mi. Páčil sa mi aj charakter Červenej kráľovnej, ktorú som si obľúbila aj keď bola tyranka. Autorka ukázala, že vie písať, že má skvelú fantáziu a že nás dokáže aj pekne prekvapiť. Ja som na konci fakt neverila, že tá osoba bola proste ten vinník.

Mám v sebe priveľa zlosti, uvedomila si. Bola to deprimujúca myšlienka, ale takisto sa v nej skrývala istá hrdosť - nech zlyhá v hocičom inom, hnev zostane v nej ako hlboká a využiteľná studnica sily, ktorá sa nikdy nevyčerpá. 

Podľa mňa bol tento príbeh vydarený, aj cez to, že mal svoje nedostatky, ktoré by mohla autorka v ďalšom dieli upraviť. Na mňa Kráľovná Tearlingu skutočne zapôsobila a jej príbeh je zaujímavý. Páčilo sa mi, že tu nebola žiadna láska, žiadna romantika. Naozaj bol tento príbeh veľmi zaujímavý a myslím, že si našiel svojich fanúšikov bez ohľadu na jeho nedostatky. Nemôžem nespomenúť, že tá obálka vyzerá tiež veľmi pekne a som rada, že ju môžem mať v mojej knižnici. Teraz len budem dúfať, že vydajú aj druhý diel a bude aspoň tak dobrý ako jednotka. Alebo lepší. U mňa 3,5/5 vločiek. Skutočne vám túto knihu odporúčam.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar.
Vy si knihu môžete kúpiť TU.

2 komentáre: