pondelok 8. decembra 2014

Ohnivý trón


Autor: Rick Riordan
Originálny názov: The Throne of Fire
Séria: Kronika Cartera Kana
Diel: druhý
Počet strán: 360
Rok vydania: 2012
Vydavateľstvo: Fragment

Volám sa Carter Kane, a odkedy sme so sestrou Sadie odhalili tajomstvo našej rodiny, náš život sa obrátil hore nohami. 
V žilách nám koluje krv faraónov a zdedili sme talent egyptských mágov. Paráda, čo? Vôbec nie!
S kúzlami a mágiou ešte len začíname, napriek tomu proti nám stoja veľmi zákerní protivníci. Netvory, nebezpeční mágovia a rozhnevaní egyptskí bohovia proti nám nasadili všetky svoje sily. Navyše sa začal prebúdzať ten najhrozivejší nepriateľ: had Apop, ktorý chce nastoliť vládu večného chaosu. Musíme rýchlo nájsť tri časti kúzelného zvitku a prebudiť boha slnka Rea. Ale kde máme starého boha hľadať a pomôže nám vôbec?
Na záchranu sveta zostáva len niekoľko dní a čas sa už začal odpočítavať...

Po Červenej pyramíde prichádza Ohnivý trón. Po poslednom dobrodružstve sa Carter a Sadie rozhodli, že budú učiť mágiu ďalšie deti s krvou faraónov. Stále proti sebe majú mnoho nepriateľov a obávaný nepriateľ, had Apop pomaly povstáva. Dokážu tomu však títo dvaja súrodenci zabrániť a znovu zachrániť svet?
Červená pyramída bola pre mňa dosť veľkým sklamaním, pretože mi prišla nudná a zbytočná. Od tejto knihy som teda nečakala veľmi veľa, pretože som si myslela, že bude tiež nudná a nezáživná. Opak bol však pravdou a ja som bola veľmi milo prekvapená a dokonca aj nadšená.

Príbeh začína hneď akciou, čo ma okamžite prinútilo do čítania. Pomaly nám Rick predstaví aj hŕstku nových postáv, študentov, ktorých Carter a Sadie učia mágiu. Sú to Walt, Felix a Jasmine známa ako Jas. Felix sa mi páčil, pretože mi trošku pripomínal Lea Valdeza z Bohov Olympu. Bola len škoda, že sa tam objavil len veľmi málo. Pevne dúfam, že v poslednom diely sa ho dočkám viac. Naopak Walta a Jas tam bolo tak akurát. A potom tam bol boh trpaslíkov Bes, ktorý bol tiež neskutočne vtipný.

Ostatní na mňa hľadeli. Bolo to odo mňa sebecké? No dobre, bolo. Nezodpovedné? Možno. Tak prečo som si to tak veľmi chcela presadiť? 

Starý dobrý Rick Riordan sa vrátil so svojím skvelým talentom. Knihe nechýbal humor, šťava a jednoducho bola taká skvelá, že by som ju kľudne zaradila na úroveň Percyho. Neviem, či mal autor pri písaní Červenej pyramídy spisovateľskú krízu alebo čo, pretože toto bolo úžasné. Neobjavovali sa tu žiadne zdĺhavé opisy, žiadne zbytočné a nepodstatné veci. Znovu tu nechýbali boje, ktoré už boli plné akcie a egyptská mytológia mi prišla tiež zaujímavejšia ako v jednotke. Bohovia sú však sviniari aj v egyptskej mytológii tak isto, ako v gréckej. Vlastne....tú sú asi aj horší.

Veľkým plusom bolo, že Rick nehnal oboch hrdinov celú knihu do rovnakého problému, rovnakej zápletky. V podstate vytvoril dve rozličné zápletky, ktoré však spolu súviseli a pomotal to tak, že ste museli veľmi pozorne čítať, aby ste tomu pochopili. Má talent vykresliť spojitosť medzi viacerými problémami. V tejto knihe mi prišlo aj striedanie pohľadov konečne zaujímavé a užitočné, pretože bez neho by tomu čitateľ moc nechápal.
Každopádne Rick nám znovu odhalil niekoľko tajomstiev a zaujímavých rozuzlení. Samozrejme, vytvoril aj zaujímavé záporné postavy, ktoré sú originálne a skvelé. Síce ich väčšina z nás mať rado nebude, treba uznať, že aj oni majú svoje úžasné čaro a tým pádom si ich v podstate obľúbite.

Ako sa volal ten krikľavý rokenrolový chlapík zo sedemdesiatych rokov - Elton John? Keby mal indickú dcéru, vyzerala by asi ako Emma. 

Dôležitý detail bol aj ten, že sme sa dozvedeli niečo aj zo Sadienho predchádzajúceho života, než zistila, že je vlastne mág. Spoznali sme jej kamarátky Emmu a Liz (myslím, že tak sa volala, ale to si naozaj už nepamätám), ktoré boli síce fajn, ale prišlo mi trochu na hlavu padnuté, ako sa zachovali  v tej situácii. Nemohli to proste zobrať len tak.

Ak ste čítali pyramídu a nepáčila sa vám, nevzdávajte to. Dajte šancu aj druhému dielu, ktorý je omnoho lepší a verte mi, že to neoľutujete. Nachádza sa tu mnoho nečakaných a prekvapivých zvratov a Rick pokračuje vo svojej skvelej a zaujímavej zápletke, dovolí nám ešte viac spoznať Cartera a Sadie, ukáže nám ich svetlé, ale aj temné stránky, čo bola tiež jedna z vecí, ktoré sú na tejto knihe skvelé. Myslím, že ak ste čítali jednotku, tak by ste mali skúsiť siahnuť aj po dvojke, pretože tento príbeh ja fascinujúci. Ale čo od Ricka nie je, však? Mne sa táto knižka veľmi páčila a dúfam, že sa čo najskôr dostanem k trojke, pretože som veľmi zvedavá, ako to dopadne. Ja môžem knižke s čistým svedomím dať 4 vločky.Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Fragment.
Knihu si môžete kúpiť TU

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára