štvrtok 25. decembra 2014

Nepobozkaná


Autor: Miroslava Varáčková
Počet strán: 240
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: EvitaPress

Sladkých šestnásť a na obzore žiadny frajer, žiadna pusa, žiadne randenie. To je údel druháčky Dominiky, ktorá si asi najviac na svete želá, aby sa zbavila nálepky "nepobozkanej". Jedného dňa sa jej do cesty pripletie Šarkan, chalan s krásnymi očami a nevyspytateľnou povahou, ktorý jej celkom poblázni hlavu a vnesie jej do života dlhoočakávaný závan romantiky. Nepotrvá dlho a Dominike sa začnú plniť i najtajnejšie sny. O bozkoch. O láske. O človeku, ktorý dokáže narušiť jej nudný stereotyp. 

Niekedy mám pocit, že môj život je príšerne nudný. Inokedy, že je komplikovaný a stresujúci a plný chaosu. Občas sa strácam sama v sebe, vo svojich myšlienkach, emóciach, v tom, čo chcem a čo nie. 

Mirka Varáčková nie je na slovenskej spisovateľskej scéne neznáma. Určite všetci poznáte jej dystópiu Prežila som svet a knihy Tri kroky do pekla a Láska z ulice. Jej najnovšia kniha sa volá Nepobozkaná a je to príbeh šestnásťročnej Dominiky.

Mirku a jej tvorbu mám veľmi rada a keďže k Láske z ulice som sa nedostala, tak som dúfala, že si budem môcť prečítať aspoň jej Nepobozkanú. Nemala som bohvieaké veľké očakávania, lebo som si myslela, že to bude len ďalší presladený románika, ktorých je plno. Lenže keďže to bola kniha práve od Mirky, tak som neodolala a zatúžila po prečítaní. A bola som znovu príjemne prekvapená.

Postavy v knihe boli veľmi príjemné, dalo sa s nimi stotožniť a neliezli mi na nervy. Dominika nebola typ ufňukanej hrdinky. Práve naopak, bola typ hrdinky, ktorá nedá pred ostatnými najavo svoje pocity. Síce občas fňukala v myšlienkach, keď premýšľala o láske a veciach podobných, ale na počudovanie mi to vôbec nevadilo. Jej najlepšia kamarátka Lena bola fajn, aj keď sa tam moc neobjavovala. Väčšinou len vtedy, keď s ňou Dominika bola v škole alebo telefonovala. Šarkan sa mi páčil hneď na začiatku. Často sa stretávame s sarkastickými, neprístupnými chalanmi, ktorý sa tvária že nemajú záujem o nič, ale potom je všetko inak. Myslím, že Šarkan svojim spôsobom k tomuto typu chalanov patril, ale aj tak bolo na ňom niečo iné. A čo bolo trochu netypické, tak mal okolo sebe vystavaná priam obrovitánske múry.

Čítam v ňom veľa. Strach, hanbu, chuť odísť, potrebu opory a priznanie, že vôbec nie je taký silný, na akého sa hrá. Vidím však v jeho očiach aj snahu všetko to potlačiť. 


Na knihe sa mi páčilo asi všetko. Príbeh, postavy, štýl písania aj obálka. Všimla som si, že Mirka to svojim postavám nerobí ľahké, ale naschvál im dá niečo, čo im pomaly ničí život. Možno preto mám jej knihy tak rada. Pretože píšu o tom čo sa môže stať. O skutočnom živote. O silných priateľstvách. O nádeji a opore.
Páčilo sa mi, ako sa v knihe postupne vyvíjal vzťah Dominiky a Šarkana. Nie týmto nemyslím tú lásku. Myslím celkovo. Od uštipačných poznámok až po tú lásku. Bolo to nenútené, neumelé a milé. Obaja mali v rodine určité problémy, obaja o nich hovorili neradi, ale aj tak si obaja vzájomne pomohli tým, že načúvali tomu druhému a boli mu tou oporou, ktorú práve potreboval.
Nemyslela som, že ma takýto príbeh lásky a romantiky môže očariť. Ale tento to urobil. Jednoducho Mirka píše skvelo a je to radosť čítať.

Šťastie, ktoré ma teraz napĺňa, si ponesiem so sebou navždy. Aj keď možno iba ako spomienku. 

Táto kniha mi perfektne sadla pri mojej kratučkej pauze od fantasy a YA a ja som veľmi rada, že som si to mohla prečítať. Pri knihe nemusíte úporne premýšľať, nečakajte akciu ani nečakané zvraty. To tu nie je. Kniha bola podľa mňa predvídateľná (alebo ja až príliš dobre tipujem), pretože som hneď zistila, prečo Šarkan robí to, čo robí. Každopádne toto bolo milé, príjemné a sladké. Priaznivci Mirky, môžete sa tešiť, pretože už v marci jej vyjde ďalšia dystópia s názvom Adaptácia, na ktorú sa ja teším už teraz. A Nepobozkanú hodnotím 4 vločkami.


Za knihu veľmi pekne ďakujem samotnej autorke. 

4 komentáre:

 1. Skvelá recenzia :). Od Mirky som ešte nič nečítala, ale viem, že keď budem čítať jej knihu, tak to bude práve táto :D. Už od začiatku sa mi páči námet, a strašne ma to láka. Dúfam, že sa k tomu dostanem čo najskôr :).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vďaka :) Mala by si niečo, píše fakt skvelo :) Bolo to fakt zaujímavé a milé, takže len do toho :) Hádam dostaneš :)

   Odstrániť
 2. Vravela som si, že to Nepobozkanú asi nechám ujsť a počkám až na Adaptáciu (na tú sa nehorázne teším), ale touto skvelou recenziou si ma neskutočne nalákala.:) Takže možno si ju raz predsa len v správnej nálade prečítam a oddýchnem si.:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Skús, možno sa ti bude páčiť :D aj tak je to len taká jednohubka :D na Adaptáciu sa tiež strašne teším :D ha! som dobrá proste :D

   Odstrániť