pondelok 22. decembra 2014

Krvavý sľub


Autor: Richelle Mead
Originálny názov: Vampire Academy: Blood promise
Séria: Upírska akadémia
Diel: štvrtý
Počet strán: 440
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: Slovart

Nedávny útok strigojov na Akadémiu sv. Vladimíra si vyžiadal životy mnohých morojov i dampírov, učiteľov, strážcov i žiakov. No niekoľkí dopadli ešte horšie a skončili v zajatí. Buď skončia ako potrava pre strigojov, alebo ich premenia na svoj obraz. Medzi unesenými je aj Dimitri. Radšej si zvolí smrť, než by mal byť jedným alebo druhým. Pred Rose stojí závažné rozhodnutie: Ostať pri Lisse a chrániť ju telom i dušou, alebo sa vydať hľadať Dimitriho a splniť, čo mu svätosväte sľúbila. Sama však netuší, či bude mať dosť sily, aby zabila človeka, ktorého miluje najviac na svete. 

Štvrtý diel úspešnej upírskej série je na svete. Tento diel sa dosť líši od ostatných, pretože sa už neodohráva na Akadémii, je tu viac pocitov, menej Lissy a viac Adriana a pribudnú aj úplne nové postavy, s ktorými sme sa ešte nestretli.

Rose, Rose, Rose. Naša milá, silná, bezcitná, sarkastická Rose tu proste nebola. Neviem, či jej absolútne hrabalo, alebo čo, ale takúto som ju vôbec nespoznávala. Správala sa hlúpo, naivne a ufňukane. Áno, mala to ťažké. Áno, bola zlomená. Ale aby prešla z tej úžasnej Rose na takú precitlivenú kravu, ktorá vlastne ani sama nevie, čo chce? U Galiny bola priam strašná a ja som mala chuť ju prefackať nech sa spamätá. Vďakabohu potom sa zase vrátila a bola znovu skvelá a silná.
Richelle nám tu predstavila aj nové postavy a dala viac priestoru Adrianovi. Rose počas svojej cesty a pobytu v Rusku spoznala mnoho nových priateľov. Máme tu napríklad alchymistku Sydney, ktorá s Rose cestovala dosť dlho a dokonca jej zachránila aj život. Potom sa Rose stretla aj s Dimitriho rodinou a oni boli proste skvelí. Bolo úžasné vidieť, ako všetci pri sebe stoja, akí sú milí a veľkorysí a ako spolu prežívali smútok a navzájom sa podržali a podporili. Ďalej je tu záhadný chlapík so zvláštnym prízvukom, Abe Mazur, ktorý je podobne sarkastický a drzý ako Rose a z ktorého ide strach. Autorka predstavila aj milý pár, Oksanu a Marka, ktorí obaja Rose veľmi pomohli a má im byť prečo vďačná. A ako čerešnička na torte sa tu objaví ďalší kráľovský rod, Avery a Reed Lazarovci, z ktorých sa vykľuje úplne niečo iné ako predpokladáte.

Keď som videla, aký je život krehký, začala som si ho o to viac vážiť. Vďaka tomu som si uvedomila, čo pre mňa znamená a ako by som bola zničená, keby som ho stratila. 


Rose v tejto knihe čelila mnohým nástrahám a uvedomila si strašne veľa vecí. Musela robiť ťažké rozhodnutia a uvedomila si, že stále má priateľov a ľudí, ktorí ju milujú.
Richelle sa v tejto knihe viac zaoberala emóciami a spomienkami. Začiatok mal taký pomalší rozbeh, ale to k tomu patrilo, pretože nás autorka musela zoznámiť so situáciou, v ktorej sa nachádzame. V strede bol taký prelom, keď sa Rose správala hlúpo a naivne. Neskôr však znovu získala svoje typické vlastnosti a Richelle nám nasolila poriadnu akciu, pri ktorej nebudete vedieť, kto bude víťaz a kto porazený. Richelle nám zase odhalila nové fakty a prekvapivé zvraty a nemôžem zabudnúť, že sme tu videli aj milšieho, citlivejšieho a ochranárskeho Adriana.
V Rusku nám Richelle ukázala a priblížila aj život strigojov a ich správanie. Nemôžem si pomôcť, ale ja ich proste nemám rada. Sú hrozní, odporní, bezcitní, krutí a to je prvý krát, čo sa mi takéto tvory nepáčia, lebo vždy som im fandila.

Nebola som si istá, či som to vyslovila, alebo si to len pomyslela. Ale to bolo jedno. Záležalo iba na tom, čo videli moje oči pred sebou. Alebo lepšie povedané, čo  si moje oči mysleli, že vidia. Lebo toto som si isto-iste musela predstavovať. Nemohlo to byť skutočné. Nie po všetkých tých týždňoch. 

Richelle ani na konci nesklamala a ukončila to znovu tak, že okamžite budete zvedaví na ďalší diel. Rose sa znovu ide vrhať do nebezpečenstva, pri ktorom sa možno ide dať zabiť. Tentokrát v tom ale nebude sama. Čo sa týka Lissy, tak tú mám oveľa radšej, ako som ju mala v jednotke. Síce ani ona sa nesprávala príliš múdro a kráľovsky. Asi mali obe s Rose nejaké obdobie hlúpeho správania alebo niečo také. Richelle má skvelý talent a tieto knihy sú skutočne čím ďalej, tým lepšie. Naozaj má skvelú fantáziu a naplánované skvelé prekvapenia, takže túto sériu nikdy neoľutujete, pretože je neskutočná. Tejto knihe však musím dať menšie hodnotenie kvôli Rose. Dosť ma sklamala a naštvala, takže nedokážem jej dať viac ako 4 vločky. Toto je však zatiaľ (podľa mňa) najlepší diel série.


Za tento skvelý darček znovu ďakujem vydavateľstvu Slovart
Ak ste zvedaví ako sa vyvíja Rosin príbeh, kupujte TUŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára