sobota 15. novembra 2014

Škola dobra a zla


Autor: Soman Chainani
Originálny názov: The school for good and evil
Séria: Škola dobra a zla
Diel: prvý
Počet strán: 424
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: CooBoo

Sophie čakala celý život na to, kým ju unesú do Školy dobra, kde sa z nej stane princezná, nájde si toho pravého princa a budú spolu naveky šťastní. Teda aspoň taký bol plán. Sophie a jej kamarátka Agatha totiž pochádzajú z Gavaldonu, mestečka, kde sa každé štyri roky stratia dve deti. Nikto však netuší, kam sa vlastne podejú. V Škole dobra a zla sa z nich potom podľa predurčenia stanú kladné alebo záporné rozprávkové postavy.

Táto knižka bola tak neskutočne magická! Gavaldon je veľmi zvláštne, zaujímavé a kúzelné mestečko, kde každé štyri roky miznú dve deti, ktorý si vraj vezme záhadný riaditeľ do Školy dobra a do Školy zla, kde sa z nich stanú buď princovia a princezné alebo bosorky a iné záporné postavy známe z rozprávok. Sophie, ktorá už dlho čaká na tento osudný deň, sa pripravuje na svoj odchod. Celé roky snívala o konci, kde si nájde svojho pravého princa a ako to už v rozprávkach býva, objaví sa aj to známe "Žili spolu šťastne až do smrti." Naopak Agatha týmto poverám a rozprávkam neverí. Ale prečo by aj? Veď žije na cintoríne, je utiahnutá a samotárka a nemá žiadnych priateľov, pretože všetci ju považujú za bosorku. Všetko sa zmení v deň, keď sú obe dievčatá unesené, ale úplne do iných škol ako sa očakáva. Sophie si bude musieť poradiť s nebezpečnými nástrahami Školy zla a Agatha sa bude musieť stať princeznou. Otázkou však zostáva, či došlo k omylu?

"Keď sme mali súťaž vo vymýšľaní rozprávok, tvoj príbeh sa skončil tým, ako Snehulienku zožrali supy a Popoluška sa utopila vo vani."

Zo začiatku som nevedela, čo si o tejto knihe myslieť. Bola veľmi zaujímavá, ale dej sa podľa mňa chvíľku trochu vliekol. Akonáhle však dorazili do Školy dobra a zla, začalo sa mi to neskutočne páčiť a kniha ma jednoducho očarila. Postavy v knihe boli pestré, rozličné a niektoré aj liezli na nervy. Ja som na začiatku nemala rada Sophie, lebo sa správala príliš ako pipka, nadraďovala sa nad ostatných a jednoducho bola strašná. Neskôr sa však dosť zmenila, teda škola ju zmenila a ja som ju začala mať radšej. Agatha mi prišla naopak príliš naivná, ľahko sa dala zmanipulovať a to sa mi zas nepáčilo na nej. Obe však neskôr boli fajn a páčili sa mi.
Celkovo to prostredie bolo absolútne úžasné, do detailu premyslené a ja ako čitateľ som sa do príbehu vedela priam fantasticky vžiť. V mojom prípade sa mi viac páčila Škola zla, pretože tá gýčovitá ružová a namyslené princezničky v Škole dobra mi neskutočne liezli na nervy a keby som bola na mieste Agathy, mám taký pocit, že by som ich vyvraždila. Obe školy mali svoje zaujímavé zvyky a bolo skvelé, že spolu existovali v takom súlade.

Nečakajte od knihy, že je to niečo svetoborné, že je tam neskutočne veľa akcie alebo prehnane veľa romantiky. Absolútne nie. Kniha je originálna, kúzelná, rozprávková a objaví sa tam samozrejme aj tá akcia, ale určite to nebudú boje s obrovským krviprelievaním. Autor tejto knižky nám ukázal, ako sa môžu dobrí stať zlými, zlí dobrými a aké silné dokáže byť niekedy priateľstvo. V knihe nechýbala ani štipka humoru a tej lásky. Ale to bola taká láska, že poďme v zime na jahody.

Už niet návratu späť. Už niet chlebových omrviniek, podľa ktorých sa orientovala na neosvetlenej ceste. Namiesto nich sa odteraz bude riadiť pravdou. Pravdou mocnejšou ako akákoľvek mágia.

Musím pochváliť aj absolútne úžasné grafické spracovanie knihy. Mne sa tie obrázky neskutočne páčili. Možno vám samotná knižka príde ako rozprávka pre deti. V podstate to rozprávka aj je, len trochu strašidelná a akčnejšia. A možno sa nedočkáte šťastného konca. Bolo však úžasné ako to mal autor premyslené. Žiadne hluché miesta v knihe nenájdete. A ani žiadna nudná časť tam proste nie je. Na to, že je kniha celkom hrubá, tak sa čítala veľmi rýchlo. Autor to na konci všetko prekvapivo otočila, poplietol a ja som jednoducho nemohla prestať čítať. Veď vidno, keď som skončila o pol 2 ráno. Keď vám chýba už len asi 150 posledných strán, tak to nezačínajte čítať pomaly o polnoci. Zaručujem, že sa nevyspíte, pretože budete chcieť vedieť čo sa stane ďalej. A ten koniec bol hrozný. Kniha skončila celkom otvorene a to sa mi vôbec nepáči, pretože chcem dvojku. Ak chcete niečo milé, magické a originálne, tak po tejto knižke siahnite. Ja vám ju môžem len odporúčať a u mňa má 4,5 vločiek. Tú polovičku si ušetrím na dvojku. Pre istotu.


6 komentárov:

 1. Knižka ma prekvapila, bola naozaj skvelá. Nečakala som, že ma bude tak baviť a som zvedavá na dvojku :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tiež ma veľmi prekvapila :) Hej ja som tiež neskutočne zvedavá na dvojku :D

   Odstrániť
 2. Fíha, netušila som, že je tam otvorený koniec.:D Inak pekná recenzia, knihu si raz fakt prečítam.:D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak nie úplne otvorený :D Vďaka :D Hej mala by si ju prečítať! :D

   Odstrániť