štvrtok 30. októbra 2014

Bohovia Olympu: Znamenie AtényAutor: Rick Riordan
Originálny názov: Heroes of Olympus: The Mark of Athena
Séria: Bohovia Olympu
Diel: tretí
Počet strán: 536
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: Fragment

Chystá sa veľké stretnutie gréckych a rímskych polobohov. Posádka z Tábora polokrvných vyráža po mori vo vojnovom korábe Argo II do Tábora Jupiter. Jej plány však narúša proroctvo siedmich, ktoré sa začína napĺňať. Skupina hrdinov sa preto musí vydať do rodiska antických bohov cez nebezpečné Mare Nostrum. Podarí sa jej nájsť tajomné znamenie bohyne Atény, ktoré jej v boji proti zlu pomôže? Gaia, sila mocnejšia než všetci bohovia, sa ďalej prebúdza a ohrozuje budúcnosť civilizácie. Čas ubieha a posádka Arga II sa musí vydať do boja za záchranu ľudstva. 

Piper sa dívala na Annabeth s posvätnou úctou. Až teraz si začala uvedomovať tú obrovskú zodpovednosť, akú na seba kamarátka vzala. A musela to zvládnuť sama.

Drahý pán Riordan je proste spisovateľom s veľkým S. Ja viem, že to tvrdím stále, ale to je jednoducho pravda, pretože je úžasný. Neviem kde on na to chodí. Mám pocit, že jeho fantázia je nekonečná, jeho zmysel pre humor fascinujúci a jeho konce kníh absolútne strašné (v dobrom slova zmysle).

Piper, Annabeth, Jason a Leo sa vyberajú do Tábora Jupiter, aby zachránili Percyho a uzavreli prímerie s rímskymi polobohmi. Samozrejme, Gaia do všetkého zasahuje, takže jednoduché to nebude. Čo sa týka postáv, tak tie sú všetky skvelé. Rick ich dokáže vykresliť realisticky, odlišne a pridá im aj skvelú inteligenciu, bojovnosť a zmysel pre humor. Piper som v jednotke nemala moc rada, pretože mi prišla povrchná, ale tu v trojke som si ju neskutočne obľúbila. Annabeth je ako vždy skvelá a Hazel je tiež absolútne zlatá. Percy bol tiež (ako zvyčajne) úžasný, odvážny a silný. Leo je taký zlatý chalan, ktorý ma neskutočne vyvinutý zmysel pre humor a jeho som si zamilovala hneď v jednotke a stal sa mojou skoro najobľúbenejšou postavou. Frank bol tiež fajn, páčilo sa mi ich doťahovanie s Leom. Jasona moc nemusím. Príde mi taký až príliš....správny, možno štipku namyslený. Aj tak sú tie postavy v príbehu skvelé. Ak máte radi Annabeth, tak sa máte na čo tešiť, pretože hlavnou postavou je v tejto knihe práve ona a zažíva skvelé dobrodružstvá, s ktorými si ako vždy dokáže inteligentne poradiť.

"Kto je tam?" zakričal Leo.
"Valdez! Otvor!" zaburácal Vlkohlav.
"Ty nie si moja mamička, ty si vlk." zaspieval Leo.


Konečne som sa dočkala tretieho dielu. Už som len odpočítavala dni, kedy ho vydajú a ja si ho bude môcť prečítať. Rick v tejto knihe ukázal ešte viac zo svojho talentu. Ten dej bol už od začiatku plný akcie, bitiek, strhujúceho príbehu, humoru a už sa tam začala objavovať aj tá láska. Hrdinovia znovu museli prejsť ťažkú cestu plnú prekážok, aby sa mohli dostať k tomu, čo potrebovali. Páčilo sa mi, že sa rozdeľovali na skupiny a nechodili všetci siedmi pokope. To by bolo o ničom. Páči sa mi to striedanie pohľadov, pretože to dáva tomu príbehu dynamickosť a čitateľ chce čítať stále ďalej. Ja som tú knihu hltala a hltala, pretože Rick vie končiť aj kapitoly cliffhangermi. A jednoducho som musela vedieť čo je ďalej, aby som ukojila svoju zvedavosť.

Zápletka celej série je zaujímavá a fascinujúca, v gréckej mytológii Rick predstavuje stále nových a nových bohov, nižších bohov alebo známych polobohov a to miešanie s rímskou mytológiou robí knihu samu o sebe ešte zaujímavejšou a lepšou. Autor má tiež skvelý talent spraviť záporné postavy vtipné, hlúpe, ale pritom ich nemôžete nenávidieť (nerátam Gaiu, to je kapitola sama o sebe), ale takí Giganti sú strašne hlúpi. A ich výzor ešte hlúpejší a vtipnejší. Naozaj som sa nehorázne smiala pri tejto knihe. Leove hlášky (stôl menom Buford? Really? :D) a logika samotných Gigantov, to proste nemá chybu.

Leo mal sto chutí rozpáliť si ruku a zjačať Bububu! Bola by to psina, ale taký krutý predsa len nebol.

Nepáčili sa mi tam však tie hnusné, strašné pavúky, za ktoré som na Ricka ešte teraz nahnevaná. O konci ani nehovorím. On bol jednoducho tak strašný, že nutne potrebujem Hádesov chrám. Ako mám vydržať do marca? Veď sa zbláznim. Táto kniha skončila takým cliffhangerom, že by som tomu nemohla uveriť, keby som to nemala vyspoilerované. Pevne dúfam, že to dopadne dobre. A dúfam, že v štvorke bude hlavnou postavou samotný Nico di Angelo, pretože je tiež skvelý. Musím povedať, že táto knižka bola zatiaľ najlepšia z Bohov Olympu, pretože bola plná akcie a nebezpečenstva a to je to, čo ja milujem. Rick proste vie písať, vie vytvoriť fantastickú zápletku a napísať o nej päť 500 stranových kníh. Myslíte si, že keď sú také bichle, tak budú nudné? Kdeže! To sa pri Riordanovi nikdy nestane, to mi verte. Ak chcete jeden fascinujúci, vtipný, akčný a strhujúci príbeh so skvelými postavami, tak Percy a Bohovia Olympu sú tu pre vás. Takže ak ste nečítali Percyho a Bohov, tak to bežte okamžite napraviť, pretože tie knihy za to stoja. U mňa má táto knižka jednoznačne 5 vločiek. A už sa modlím aby bol marec.Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Fragment
Vy ju môžete (musíte!!!) kúpiť TU


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára