pondelok 1. septembra 2014

Šťastná sedmička


Autor: Holly Goldberg Sloan
Originálny názov: Counting by 7s
Počet strán: 344
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: Ikar/Yoli

Willow Chanceová je dvanásťročný génius. Je posadnutá rastlinami a medicínou, obzvlášť chorobami. Jej záľubou je počítať po siedmich. Sedmička má v jej živote zvláštny význam, a tak ju považuje za dokonalé číslo.
Sympatická Willow si cestu k ľuďom hľadá len ťažko. Bodaj by nie, s takým mudrlantom sa nevychádza ľahko. Aj pre učiteľov je tvrdým orieškom, k výchovnému poradcovi chodí ako na klavír. Nemá takmer žiadnych priateľov, okrem dvoch vietnamských súrodencov. Rozpráva sa s nimi, ako inak, po vietnamsky.
Život tohto neobyčajného dievčaťa sa však nečakane zvrtne, keď jej milovaní adoptívni rodičia tragicky zahynú. Hlboký smútok prekonáva Willow vďaka nezlomnej energii, túžbe po poznaní, ale najmä vďaka priateľom. Bohužiaľ hrozí, že čochvíľa stratí aj ich.

Mala som pocit, že preliezam cez nejakú bariéru po tom, čo som strávila príliš veľa času narážaním priamo do nej.


Skutočne nemám slov na túto knihu. Bola tak neskutočne geniálna, že netuším, ako napíšem túto recenziu. Autorka nám v knihe predstaví hlavnú hrdinku Willow, ktorá je inteligentná, múdra, geniálna, trochu čudáčka a samotárka, posadnutá medicínou a rastlinami. Willow patrí jednoznačne medzi hrdinky, ktoré sú silné, neoblomné aj keď sa im v živote dejú katastrofické veci. Autorka nám tiež predstaví tvrdohlavú Mai, ktorá asi vždy dostane čo chcem a čudného Quant-Haa, ktorý nie je taký, ako sa na prvý pohľad zdá. Ďalej je tu Pattie, ktorá je starostlivá a dobrosrdečná, Dell Duke, výchovný poradca, ktorý sa nakoniec ukáže ako skvelý chlap a Jairo Hernandéz, taxikár, ktorému Willow zmení život. Postavy v tejto knihe sú zaujímavé najmä svojou odlišnosťou a tým pádom sršia originalitou a musíte si ich obľúbiť. Každý z týchto ľudí je z iného sveta, nemajú to v živote najľahšie a aj tak si medzi sebou nájdu úžasné porozumenie a vzájomnú podporu.

V prvom rade sa mi veľmi páčil štýl  písania. Žiadne siahodlhé súvetie, ale jednoduché pár slovné vetičky, ktoré sa čítali tak ľahučko a rýchlo, že som sa ani nenazdala a bola som v polke. Obdivujem prekladateľku, pretože určite nebolo jednoduché túto knihu preložiť tak úžasne, ako to dokázala ona. Naozaj to bolo skvelé, pútavé a úžasné. Ďalšia vec, čo sa mi páčila, bolo striedanie tých pohľadov. Čitateľ pri tom dokáže pochopiť podstatu aj ostatných postáv, nie len Willow a to dávalo knihe veľké plus.

Teraz si uvedomujem, že život je jedna dlhá a namáhavá cesta cez mínové pole a nikdy neviete, ktorý krok spôsobí, že vyletíte do vzduchu.

Určite poznáte to, keď dočítate knihu a aj keď nevedomky ju zadelíte do kategórie. Sú knihy, ktoré vo vás zanechajú rôzne pocity, knihy, pri ktorých ich zároveň milujete aj nenávidíte, knihy, ktoré máte chuť hodiť o stenu, knihy, od ktorých si zoberiete nejakú radu do života alebo poučenie. Túto knihu však nedokážem zadeliť nikde. Je to výnimočná knižka, ktorá má v sebe nezvyčajný, originálny príbeh, plný krásnych myšlienok, ktoré sú jednoducho pravdivé či chcete alebo nie. Jediné, čo viem, že mi táto kniha nehorázne prirástla k srdcu, že ju proste nehorázne milujem a že som ju určite nečítala  posledný krát, pretože takýto príbeh len tak niekde neuvidíte. Táto kniha bude jednoznačne jedna z mojich top kníh tohto roka. Pravdupovediac, veľa som od nej nečakala. Myslela som, že bude nudná, zdĺhavá o ničom, ale bola úžasná a môžem povedať, že ten preklad si určite zaslúžila a som veľmi rada, že som ju mohla prečítať.

Neviem čo viac povedať. Na knihe som nenašla ani jedinú chybičku, ani jediné hluché miesto, nič, čo by som jej mohla vytknúť. Nebolo to nič fantasy, nič s akciou, bol to jednoduchý príbeh obyčajnej Willow, ktoréj život zrazu naberie nečakaný smer. Do Willow som sa dokázala vžiť, vedela som si predstaviť, ako sa cíti. V tejto knihe nájdete jedine silné priateľstvo, nečakanú lásku medzi neznámymi ľuďmi, ktorí chvíľu žijú ako rodina a vzájomnú podporu medzi odlišnými ľuďmi. Ja vám túto knihu odporúčam najviac ako sa dá. Proste utekajte do kníhkupectva a kúpte si ju, pretože je jednoducho úžasná a uvidíte, že neoľutujete tie peniažky, ktoré za ňu dáte. U mňa jednoznačne vločiek.Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Ikar
Vy si ju môžete (musíte!) kúpiť TU


6 komentárov:

 1. Aj ja idem akurát písať recenziu na Sedmičku a vôbec neviem nájsť slová.. doslova ma ohúrila. Je to naozaj prekrásna kniha :).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Fakt úplne :D asi najlepšia kniha tohto roka :D

   Odstrániť
 2. Súhlasím.:) Tiež som si knihu zamilovala a mala som problém nájsť správne slová.:D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne tak :D ona je proste tak dokonalá, že sa to ani nedá povedať :D

   Odstrániť
 3. Pěkná recenze :) Já čtu především fantasy, ale myslím si, že by to mohlo být skvělé oživení (a obzvlášť když na ni pěješ takovou chválu) :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem :) Aj ja čítam hlavne a väčšinou len fantasy, ale toto bolo proste dokonalé! :) Skutočne sa ti oplatí :)

   Odstrániť