streda 6. augusta 2014

Slza


Autor: Lauren Kate
Originálny názov: Teardrop
Séria: Atlantída
Diel: prvý
Počet strán: 384
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: Ikar/Yoli

Sedemnásťročná Eureka má za sebou krutú skúsenosť. Auto, ktorým sa spolu s mamou vezie po Sedemmíľovom moste na letisko v Miami, zmietne obrovská vlna do mora. Mama zahynie, Eureka sa vracia do života s ranami na duši i na tele. Nedarí sa jej včleniť do otcovej novej rodiny, po pokuse o samovraždu odmieta pomoc psychologičky, zanevrie aj na cezpoľný beh, ktorý predtým mala veľmi rada.
Zo smútku ju vytrhne stretnutie s Anderom, tajomným chlapcom, ktorý sa objavu v tých najnečakanejších chvíľach. A keď si Eureka prevezme dedičstvo po mame - medailón s lapisom lazuli, hromový kameň a knihu napísanú nezrozumiteľným jazykom, začnú sa okolo nej diať čudné veci. Čoraz väčšmi sa presviedča, že matkina smrť nebola náhodná. Ale čo znamená varovanie, že nesmie vyroniť jedinú slzu?

Múdrosť drží sviečku skúsenosti, ale Ty musíš tú sviečku vziať a kráčať sama.


Postavy v tejto knihe mi prišli zvláštne. Také nemastné neslané, ale dali sa zniesť. Eureka sa občas správala hlúpo, ale nebola to ufňukaná hrdinka, aj napriek tomu, koľko sklamaní a bolesti prežila. Dostala od života mnoho rán a stále išla ďalej. V tomto ohľade mi prišla silná.
Brooks sa mi od začiatku páčil, ale potom, keď mu začalo preskakovať a začal byť hnusný, tak som ho prestala mať rada. Samozrejme, už je jasné, prečo to robil, ale neviem čo na neho poviem v druhej časti.
Cat som si znovu obľúbila. Ako najlepšia kamarátka Eureky sa vážne správala skvelo. Stála pri Eureke v tých najťažších chvíľach a neodišla. Za to mala u mňa veľké plus.
Ander mi neprišiel, ako nejaký hrdina v tom svete. V podstate nič nespravil. Celý čas mal k Eureke milióny tajností, správal sa trochu odmerane a to mi neprišlo, ako ten typický hrdina z kníh.

Lauren Kate všetci poznajú kvôli jej sérii Padlí anjeli, ktorá mala celkom veľký úspech. Ja som videla, že niektorí ľudia tú sériu nenávidia a niektorí milujú, tak som nevedela, čo si myslieť, keď som sa púšťala do tejto knihy. Bola som však celkom prekvapená, keď ma príbeh chytil a začal ma baviť. Zo začiatku nám autorka dáva skvelý náhľad do Eurekinho života. Ukáže nám jej kamarátov, školu, rodinu, vysvetlí nám obyčajný život študentky strednej školy a ukáže nám jej problémy, priateľstvá aj nepriateľstvá a Eurekinu záľubu v cezpoľnom behu. Kniha na začiatku vyzerá, ako sladký románik stredoškolskej študentky.

Premýšľala, aké to bolo cítiť dotyk jeho pier na svojich, aká horúčava sálala z jeho tela, aké silné ruky mal, keď sa bozkávali. Taký sladký bozk nemalo pokaziť to, čo nasledovalo.

V druhej polovici knihy autorka pridala svoju fantáziu a zasadila do príbehu prvky fantasy, záhadnosť a ešte viac navnadila čitateľa, aby knihu ďalej čítal. Nemôžem však povedať, že sa mi kniha páčila až v druhej polovici. Páčila sa mi od začiatku. Áno bola tam troška romantiky, nedialo sa tam v podstate nič, len normálny život, ale bolo to pútavo a čitateľne napísané, že som to proste musela čítať ďalej. Autorka ten príbeh podala s neuveriteľnou ľahkosťou, čitateľ nemusel nad ničím dlho rozmýšľať.

Nielenže v sebe kniha ukrýva záhadný a originálny fantasy príbeh, má dokonca aj krásnu obálku, ktorú som si skutočne zamilovala a vyzerá úžasne. A obálka druhej časti vyzerá (podľa mňa) ešte lepšie. Autorka nám proste ukázala ďalší príbeh, ktorý nekončí jednou knižkou a určite v ňom mnoho čitateľov nájde obľubu. Kniha skončila málinko nečakane, pretože som si myslela, že Eureka si vezme k srdcu tú Dianinu radu. Bolo to však malé prekvapenie a to ma ešte viac navnadilo na prečítanie druhej časti.

"To posledné, čo čakáme od iných, je to posledné, čo urobia, skôr než zistíme, že im nemôžeme veriť."

Táto knižka podľa mňa jednoznačne stála na prečítanie. Pre mňa to bolo také fantasy oddychové čítanie, kde som nemusela rozmýšľať a odhadovať, čo sa stane na konci. Lauren ukázala svoj talent a podala nám príbeh so skvelou zápletkou, ktorý sa len tak hocikde nevidí. Podľa mňa je toto knižka na oddychové letné čítanie, keď nemáte takmer na nič chuť. A tentokrát sa hodí ešte viacej na tieto daždivé dni. Takže ak hľadáte jednoduchú knižku, ktorú prečítate veľmi rýchlo a ani sa pri tom neunavíte, Slza je to pravé. U mňa kniha získava 4/5 vločiek. Mňa si tento príbeh jednoducho získal.
Za knihu veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Ikar
Vy si ju môžete kúpiť TU


8 komentárov:

 1. Vypadá to jako zajímavá odreagovávačka :) Určitě vyzkouším.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to pekná a milá knižka :) za pokus nič nedáš :)

   Odstrániť
 2. Ako vidím už si to prečítala. :) A ako vidím, knihu si asi prečítam. :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hej hej prečítala :D Skús :D Podľa mňa by sa ti mohla páčiť :D

   Odstrániť
 3. Ja som ju teraz dala do súťaže, lebo mne nesadla, ale musím napísať, že bola najlepšia z autorkinych kníh :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Videla som súťaž a aj recenziu som prečítala :) Ale chápem, nie každému sadne všetko :) Ja som ostatné nečítala, akosi som sa k nim nedostala :D

   Odstrániť
 4. Teda vy to na Slovensku ctete vazne vsochni :)

  OdpovedaťOdstrániť