sobota 11. januára 2014

Na vine sú hviezdy


Autor: John Green
Originálny názov: The Fault in Our Stars
Počet strán: 235
Rok vydania: 2013
Vydavateľstvo: Ikar

Odkedy Hazel v trinástich rokoch diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy v štvrtom štádiu, pripravovala sa na vlastnú smrť. Potom sa stal medicínsky zázrak a metastázy v pľúcach sa jej zmenšili. Odvtedy nechodí do školy, nemá priateľov a nevie ako vyzerá normálny život, lebo je hadičkami pripútaná ku kyslíkovej fľaši a užíva silné lieky, aby sa nádory nerozširovali ďalej. Na nenávidenom stretnutí podpornej skupiny pre pacientov s rakovinou však pozná Augustusa Watersa, ktorý má štýl, rakovinu na ústupe a oči len pre ňu. S ním začne objavovať dosiaľ nepoznaný svet lásky na pomedzí  života a smrti.
Hazel je veľmi silná hrdinka. Možno najsilnejšia z tých, ktoré poznám. Bojuje aj keď vie, že sa už nevylieči a vie, že môže byť každý deň pre ňu posledný. Naozaj má u mňa veľký rešpekt.
Augustus je veľmi úžasný chalan a má to skoro za sebou. Je naozaj oddaný priateľ pre Isaaca a milujúci chalan pre Hazel. Chudák chlapec si toho tiež veľa pretrpel.
Isaac mi sadol úplne na začiatku a bolo mi ho chudáčika veľmi ľúto a je jedno či pri Monike alebo pri jeho rakovine. Bol však dosť vtipný a celkom som sa pri ňom smiala.

Neviem o postavách moc nie je čo povedať, keďže hlavnú úlohu zohrávali zväčša Hazel a Augustus. Musím však podotknúť, že Monika sa zachovala hrozne a naozaj sa to nepatrilo. Hazelin otec mi zas pripadal dosť precitlivený. Chápem, umiera mu dcéra, ale nemôže plakať. Mal by byť pri nej silný, aby vedela, že ho to nezloží, aby sa mala na koho obrátiť.

Obálka knihy je veľmi pekná, samozrejme to tam kazí ten starý známy krúžok so slovami "Edícia svetový bestseller", ktorý kazí obálky mnoho kníh. Najradšej by som to odtiaľ vystrihla.

Pravdupovediac som bola trochu sklamaná. Kniha má skvelý námet, dobrý dej a nečakaný koniec. Všetci ju ospevujú aká je skvelá, ako pri nej plakali a podobne, ale nič také hrozné to nebolo. So mnou ten koniec ani nemykol. Kniha ma tiež dosť nebavila. John Green je skvelý spisovateľ, inak by samozrejme nemal vo svete taký úspech, ale mne akosi nesadol jeho žáner. Myslela som si, že konečne som našla knihu, pri ktorej sama sebe dokážem, že nie som bezcitná a rozplače ma, ale nič také sa nedialo. Neviem. Čakal som od nej asi príliš veľa.

Na druhú stranu sa však kniha čítala veľmi ľahko a rýchlo, mala som ju prečítanú za jeden deň. Veľmi zaujímavý, ale zároveň smutný námet. John nepíše žiadne vymyslené príbehy. On čitateľom ukázal, aká môže byť rakovina hrozná, zároveň však ukázal, že sa proti nej dá bojovať. Ako Hazel. Nemala šancu prežiť, ale bojovala. Mnohí z nás by to vzdali, len keby sa dozvedeli, že sú chorí. Osud Hazel pripravil prekážky a ona išla ďalej aj napriek tomu, ako musela žiť.

Na záver však musím povedať, že knihu sa naozaj oplatilo prečítať, aj keď ma nenadchla ako iných. Aj keď je príbeh vymyslený, možno donúti niekoho zamyslieť sa nad tým, aký je šťastný aj keď nemá peniaze a začne si ceniť svoje zdravie. Kniha má niečo v sebe a ako taká oddychovka, síce trochu smutná, je naozaj skvelá. U mňa získava 2/5 vločiek. Greenovi však ešte šancu dám pri jeho ďalšej knihe. Netuším však kedy.
2 komentáre:

 1. Trochu smutná? :O Já po dočtení asi dvacent minut jenom slepě zírala a brečela :D Ale jo, ne všichni mohou mít stejný názor jako já. Sice mi 3/5 přijde hrozně málo, ale tak fajn. :D
  Ale jsem ráda, že se Ti alespoň líbila, když nic víc. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je tak :D Mne proste nesadol ten žáner :D Ja mám radšej knihy plné akcie a fantasy prvkov :D Vieš ako :D Sto ľudí, sto chutí :D

   Odstrániť