štvrtok 7. novembra 2013

Nádherné tvoryAutor: Kami Giarcová, Margaret Stohlová
Originálny názov: Beautiful Creatures
Počet strán: 381
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania: 2011

Gatlin. Malé, nudné, ale zároveň aj záhadné mestečko. Ethan Wate tam žije od svojho narodenia a nikdy nebol mimo neho. Nastupuje do druhého ročníka na Jacksonovej strednej škole, ale zdá sa, že neprinesie nič nové, len nudu. Nedávno mu zomrela mama a otec sa zavrel vo svojej pracovni a vychádza odtiaľ minimálne. Jediní, s kým Ethan trávi čas je jeho opatrovateľka Amma a najlepší priateľ Link.

V jedno ráno však nájde vo svojom iPode neznámu pieseň a jeho sny s tajomným dievčaťom sú takmer nerozoznateľné od skutočnosti. A čo ak sa práve to dievča objaví pred Jacksonovou strednou školou? A náhodou bude novou spolužiačkou Ethana.

Lena Duchannesová sa od všetkých odlišuje aj keď by možno chcela byť rovnaká. Má však hrozivé tajomstvo. Musí tajiť svoje schopnosti, no nie je to jednoduché. Keď sa Lena naštve, tak sa začnú diať čudné veci a nikto nevie čo ich spôsobilo. Po čase sa však do toho zapletú ženy z DAR-u a Lena musí čeliť obvineniam. Zvládne to, alebo len zbabelo utečie?

Ethan s Lenou sú si deň čo deň bližší a spolu zisťujú všetko o rodinnej kliatbe aj o jej zvláštnych schopnostiach. Ethan však vôbec netuší, do čoho sa zaplietol. Zisťuje čudné veci aj o jej rodine a Lena mu nič viac nechce povedať. Počas toho, však musia čeliť aj útokom ich spolužiakov, ktorí Lenu nenávidia. Ako sa zachová Link? Podarí sa Ethanovi ochrániť Lenu? Povie mu nakoniec niečo o svojej moci a rodine?

Ethan a Lena mali pred sebou ťažkú cestu a autorky to vedeli skvele opísať aj vyjadriť. Kniha bola písaná jednoducho a čítala sa veľmi dobre. Príbeh sa úplne odlišoval od všetkého, čo som doteraz čítala a naozaj som od neho veľa neočakávala. No ďalšie príjemné prekvapenie.

Príbeh bol plný napätia, lásky, odvahy a odhodlania. Všetko malo absolútne dobrú dejovú a časovú líniu a nič tam nezostalo nevysvetlené. Autorky vytvorili ďalší skvelý a úplne nový svet, ale povedzme si na rovinu, že nikto z nás by nechcel žiť v Gatline ani za milión. To mesto bolo také hrozné. Každý všetko vedel o každom a keď sa stalo niečo "protizákonné", tak to do hodiny vedelo celé mesto a to mi fakt robilo nervy.

Na nervy mi tiež nehorázne liezli Emily, Savannah a spol. Čo si akože o sebe myslia?! Ja keby som Lenou tak ich prefackám tak, že ich ani vlastná matka nespozná. Ďalší človek, ktorý mi liezol na nervy bola Ridley. Ona je totálne na hlavu a totálna krava. Ale čo by to bolo za knihu, keby nemala aj svoje takzvané "záporné" postavy. Sarafina patrila tiež medzi nenávidené postavy (kto čítal, tak vie prečo:D). A tiež mi niekedy išiel na nervy starý Ravenwood. Toľké klamstvá a toľká "ochrana" Leny. Taká blbosť!

No nič. Kniha bola naozaj skvelá a idem sa s radosťou pustiť do druhej časti. Ešte viete čo nechápem? Prečo je filmový Ethan tak nehorázne nesympatický?! Tu v knihe je úplne skvelý, úžasný a suprový a predstavujem si ho úplne inak ako vo filme. Podľa mňa vo filme nevybrali dobrého herca na Ethana, pretože mne príde naozaj hrozný. Síce som v knihe našla pár tlačových chýb, ale s čistým svedomím môžem knihe dať 5/5.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára